7.Sayı Dergiler

Kurtuluş Dergisi’nden Seferber Dergisi!

Written by Seferber Dergisi

Kurtuluş Dergisi’nden Seferber Dergisi!

 

Kahramanları tek bir alanla sınırlandırmak doğru olmaz. Teolojide, mimaride şiirde, askeri dehada, sosyolojide çeşitli şahsiyetlere sahibiz. Tümü de medeniyetimizi çeşitli yerlerden konuşturarak, medeniyet külliyatımızı oluşturmuşlardır.Seferber dergisi, aslında bu külliyatı kırk ambar şeklinde açarak işlemeye çalışıyor. Çoğu entelektüelimizin  farkında olmadığı bir hazineyi. Mahmut Erol KILIÇ Yenişafak’taki köşesinde ‘Benim gençlere sunacağım bir şövalyem, kahramanım, örneğim yok ki…’ demişti. Oysa bu, doğru değildi. Üstelik kahramanlarımız, evliyalarımız, Yunuslarımız dünyanın dört bir yanına- Afrika’dan Balkanlara-kabristanları ile dağılmışken. Bu açıdan Seferber dergisini önemli buluyorum. Medeniyetten temalar ve şahsiyetler sunuyor, Seferber. Daha önceki sayılarda Selahaddin Eyyubi, Şeyh Şamil öne çıkan yanlarıyla, özellikleriyle işlendi.

Bu sayıda ise modern çağda yaşamış, ama hep kendini aramış, yanlış yollarda bile doğru yürüyebilmiş büyük zeka ve dil işçisi  Cemil Meriç var.

Gençlere tavsiye ediyorum, Seferber’i. Bu şahsiyetleri okuduğunuzda modern algının size bir tip, örnek, şahsiyet olarak sunduğu Che Guevara gibi kişiliklerin ne boş ve hakikatten uzak insanlar olduklarını göreceksiniz.

 

                         Adem KALAN
                                         Kurtuluş Dergisi

About the author

Seferber Dergisi

Leave a Comment